Američan so slovenskými koreňmi prekvapil svet

Autor: Filip Kšenzulák | 15.4.2013 o 19:13 | (upravené 30.5.2013 o 12:31) Karma článku: 4,44 | Prečítané:  1168x

Pred rokom sa v Ženeve konal 1. ročník medzinárodnej matematickej konferencie Scientia Numerorum, kde sa stretli najväčšie matematické mozgy sveta, aby spoločne prerokovali najzložitejšie otázky, prekopali dávno stanovené paradigmy a spoločne vyriešili najväčšie matematické paradoxy, aké kedy boli v priebehu vekov položené. Svoje slovo dostali aj také mená ako škótsky matematik  Edward Maxwell (vnuk Jamesa Maxwella – autora všeobecného matematického opisu elektriny a magnetizmu) či maďarský geodet Béla  Erdös (syn uznávaného odborníka v oblasti kombinatoriky).

Tohtoročná téma bola oproti minulému roku stanovená vopred, a tak nebolo žiadnym prekvapením, že prišlo podstatne viac účastníkov ako aj divákov.  Zaujímavosťou, ktorá spája tieto dva ročníky je, že tak, ako bola predmetom rozoberania úspešne zakončeného minulého ročníka transcendentná konštanta ∏(Ludolfovo číslo, tiež známe ako Archimedova konštanta, označované notoricky známym miniskulom ∏), tak aj tento rok si vedci dali za cieľ popasovať sa s nemenej zložitou Kapinovou konštantou. Čo tieto dve iracionálne čísla rozdeľuje je, že zatiaľ čo Ludolfovo číslo bolo počas minuloročnej konferencie úspešne vypočítané na poslednú číslicu, Kapinovu konštantu sa tento rok nepodarilo „prelomiť".  Dodávame, že hlavnou otázkou, ktorú si vedci kládli, bolo, či sú tieto konštanty naozaj iracionálne a ak nie, aká je ich posledná číslica.

 

 

 

 

(medzinárodné prijatá značka Kapinovej konštanty)

 

Kapinova konštanta je jedným z najzložitejších a zároveň najnepochopiteľnejších čísel s praktickým využitím od základnej matematiky po najzložitejšiu algebru, od roviny E2 po priestor E3. Objavil ju  ako 8 ročný geniálny americký matematik s koreňmi na Slovensku (odkiaľ pochádzali jeho rodičia) Marc Kapina, no svetu ju odhalil až o niekoľko rokov neskôr vo svojej práci Axiomata mathematicae. Do dnešného dňa túto prácu publikovali desiatky prestížných vedeckých magazínov, bola preložená do 56 svetových jazykov a v súčasnosti sa zavádza do matematickej praxe v učebniciach po celom svete.

 

Zjednodušene povedané konštantu vyjadrujeme číslom 3 no po pracnom dosadení do vzorca na výpočet ,   ktorý je dostupný na oficiálnej stránke autora, sa dozvedáme jeho základnú podstatu, ktorá spočíva v číslici 1 (značka kapinovej konštanty je symbolika, kde 1 rozdeľuje číslo 8 na dve 3). Nebudeme vysvetľovať princípy mechanizmu, na ktorom konštanta funguje ani vzťahy prebiehajúce medzi číslicami 3 a 1 (pre pochopenie krásy čísla to nie je potrebné, no prípadní záujemcovia sa všetko môžu dozvedieť z oficiálnej stránky autora). Jazykom laika ide o princíp, v ktorom číslica 1 „migruje" naprieč celým číslom od desatinného miesta až 10-27 . Toto migrovanie prebieha na základe logických postupov, ktoré autor vo svojej práci nazýva „použi ako potrebuješ" a ktoré sa dajú popísať ako princíp, kedy číslo použijeme (doslova) keď potrebujeme. Vo výpočtovej praxi sú presné postupy už dávno stanovené. Pre objemy použijeme *3, obsahy *2 a pre obvody iba .

 

(príklad využitia , z ktorej autor zostavil periodickú kapinoidu)

 

Po skončení  konferencie a utíchnutí záujmu okolo faktu, že sa Kapinovu konštantu nepodarilo vypočítať ani jednému z matematikov, si jej autor našiel čas aj na svojich rodákov z rodného mesta Dolný Kubín na Slovensku, kde absolvoval 4 besedy so študentmi 1., 2., 3., 4. ročníka a posledných 4 ročníkov 8-ročného gymnázia Pavla Országha Hviezdoslava.

 

(Privítanie Marca Kapinu predsedom študentskej rady)

 

(Prednáška študentom 2. a 3. ročníka zaujala po obsahovej aj rečníckej stránke)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?